Wyprawa na Czerwone Wierchy
23.09.20064283
Kolejna sobota a więc czas ruszyć na wycieczkę. Słoneczny, aczkolwiek mglisty poranek zapowiadał wspaniały dzień. I tak było w rzeczywistości, cały dzień to piękna słoneczna pogoda, wspaniałe widoki i cudowne świerze powietrze. A teraz kilka słów na temat: co, gdzie i dlaczego :)

Czerwone Wierchy to masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr. Biegnie nim granica słowacko-polska. Położony jest nad dolinami: Cichą, Tomanową, Tomanową Liptowską, Kondratową, Małej Łąki i Miętusią i Kościeliską.
Czerwone Wierchy składają się z 4 wybitniejszych szczytów:
- Ciemniak - (2096 m n.p.m);
- Krzesanica - (2123 m n.p.m);
- Małołączniak - (2096 m n.p.m);
- Kopa Kondracka - (2005 m n.p.m).

W masywie Czerwonych Wierchów znajduje się wiele jaskiń, w tym największe w Tatrach jaskinie:
- Jaskinia Czarna;
- Jaskinia Mała w Mułowej;
- Jaskinia Miętusia;
- Śnieżna Studnia;
- Jaskinia Wielka Śnieżna;
- Jaskinia Za Siedmiu Progami.

Budowa Czerwonych Wierchów jest dość zróżnicowana geologicznie. Trzon masywu zbudowany jest ze skał osadowych (wapienie i dolomity), a wierzchołki przykryte są płaszczem skał krystalicznych (granity i gnejsy).

Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono-brązowej barwy ich stoków, jaką nadaje im roślina o nazwie sit skucina, która jesienią, a często już w połowie lata przebarwia się na czerwono. Oprócz niej murawę tworzy boimka dwurzędowa i kosmatka brunatna. W związku z urozmaiconym podłożem geologicznym bardzo różnorodna gatunkowo jest też roślinność Czerwonych Wierchów - rosną tutaj zarówno rośliny wapieniolubne, jak i kwasolubne.

Z odsłoniętych na całej długości grzbietów i szczytów Czerwonych Wierchów kapitalne i rozległe widoki. Szczyty i grzbiety Czerwonych Wierchów sa stosunkowo łatwo dostępne i nie stwarzają dla turysty problemów technicznych. Są trawiaste, łagodne i zaokrąglone, natomiast poniżej zbocza przeważnie kończą się stromo podciętymi, kilkusetmetrowymi urwiskami, co było przyczyną licznych wypadków wśród turystów, szczególnie podczas mgły.

Źródło: www.wikipedia.org

Informacje dodatkowe
Rodzaj aktywności:WYCIECZKA
Długość trasy:16.3 km
Średnia prędkość:3.4 km/h
Pliki do pobrania
  • Dolina Kościeliska - Giewont
  • Dolina Kościeliska - Giewont
  • Giewont - Czerwone Wierchy - Dolina Kościeliska
  • Giewont - Czerwone Wierchy -Dolina Kościeliska